С настоящата статия, екипът професионалисти, работещи в G-Print, имат за цел да предоставят обща информация относно същността и разнообразните приложения на голд печата, както и обяснение на самия процес, и особеностите на материалите използвани за тази технология. Нашата цел и мисия е да бъдем от максимална полза за нашите клиенти, както и да отговаряме на високите изисквания и да бъдем в крак с всички съвременни технологии и процеси в рекламната индустрия.
Голд печатът, известен още като топъл печат, е сух метод на печат, при който предварително изсушено мастило или специални фолиа се нанасят върху дадена повърхност при условия на висока температура, под определен натиск и за установено време. Този метод предлага разнообразни възможности от популяризирането му през 19 век и включва богат набор от цветове и процеси, които на практика не могат да се постигнат с други печатни технологии. В наши дни, голд печатът има широка употреба върху пластмаса и хартия. Употребата на голд печата, в комбинация с добър дизайн придава необикновен краен ефект върху крайния материал.
Приложение на голд печата
Голд печатът намира изключително широко приложение в рекламната индустрия, като основната му цел е създаването на уникални и наистина въздействащи визии, които се отличават с луксозността и изискаността си. Изделията, върху които се практикува голд печата са най-разнообразни: луксозни бележници и скъпи издания на книги, висок клас етикети за алкохол, опаковъчна хартия, каталози, тефтери, менюта, визитки, брошури, постери, покани и знаци. Освен в рекламната индустрия, голд печатът намира широко приложение и във фармацефтичната промишленост за производство на опаковки за лекарства. Друга сфера, в която голд печата се използва е производство на пластмасови изделия, включително дебитни и кредитни карти, с цел повишаване на тяхната защита и постигане на изискан дизайн.
Схема на голд печата
Посочената схема представя в най-общи линии принципът на голд печата, който е близък до принципа на т. нар. висок печат. Метализирания, или съответно пигментния слой се нанасят върху дадения предмет под определена температура, натиск и време. Специалния желан ефект се нанася с помощта на клише, посредством което детайлът се трансферира върху дадения предмет. В дадената схема, „дуплокол” е специалния лепилен слой, който се използва, за да се прикрепи изображението към съответния предмет по точен и прецизен начин. Препоръчително е да се използват специални висококачествени монтажни ленти, които издържат на високи температури, силен натиск и лепилният им слой е равномерно разпределен по цялата повърхност. В много случаи от практиката, голд печатът се комбинира с друга технология, наречена преге. Тя наподобява голд печата, но при нея не се използва фолио. Посредством преге печата се постига релеф върху изделието. Дълбочината на релефния отпечатък може да варира, в зависимост от желания краен ефект.
Фолиа за голд печат
Фолиата са основен елемент от процеса на голд печата. Изпълняващи същата цел като тази на мастилото или боята, фолиата представляват тънък слой, покрит със съответния цвят, който ще бъде нанесен върху продукта чрез процеса на голд печата.
Фолиата се състоят от общо три функционални слоя:
• Прозрачен тънък слой, който формира носителя, върху който се полага пигмента. Тънкият слой не се нанася върху продукта.
• Основен слой от пигментирани утайки, които формират реалния цвят.
• Най-горната обвивка, която е покрита с лепило, което се активизира при процеса на голд печата. Тя слепва пигментираните утайки към продукта, върху който се извършва голд печата.
За постигането на най-ралични ефектни дизайни се използват фолиата за голд печат. Разнообразието от фолиа, налични в търговската мрежа е наистина голямо, а ефектите – многобройни – съществуват най-различни имитации на злато, сребро, други метализирани цветове, ефекти на кожа, дърво, мрамор и т. н. Дебелината на фолиата също варира – от 12 до 50 микрона.
Най-широко разпространените видове фолиа включват:
• метализирано фолио – тук голд печатът намира най-широко приложение. Метализираните фолиа предоставят бляскава метална визия към завършения печат. Въпреки че златистото и среброто са най-разпространени, метализираните фолиа са налични и се предлагат в пълната гама от цветове.
• пигментно фолио – използва се най-често върху пластмаса и хартия.
• фолио на ефекти – освен фолиата с един единствен цвят, съществува и голямо разнообразие от фолиа, които инкорпорират няколко цвята, като може да включват лентички, отблясъци, холографски знаци и др.
• холографско фолио – холограмите върху кредитни карти, идентификационни карти и други подобни документи се нанасят посредством холографско фолио. Холограмите придават стойност и подобряват сигурността, както и добрия вид на съответното изделие.
• scratch-off фолио – такова фолио се използва за нанасяне върху карти с ПИН кодове, талони от различни лотарии и др. Scratch-off фолиото прилепва към съответния материал, но може да бъде лесно издраскано с твърд предмет, за да се достигне до информацията скрита под него.
Клишета
Клишетата, както споменахме по-горе, се използват, за да се нанесе съответния дизайн върху предмета. Те са реалните носители на съответна текстова и графична информация. Самото фолио при голд печата се намира между клишето и съответното изделие. Материалът на изделието, което се обработва с голд печат може да бъде хартия, картон, изкуствена и естествена кожа, дърво, MDF плоскости, различни видове пластмаси. За постигането на професионален краен резултат е препоръчително предметът, върху който ще се печата да бъде с равна или относително равна повърхност. В зависимост от предмета, върху който ще се нанася голд печата, материалът за клишето може да варира. Трябва да се вземе предвид факта, че клишето следва да бъде в пълен контакт със съответния предмет, независимо от неговата форма – правоъгълна, кръгла, сферична и т.н. Материалът, от който клишетата се изработват е метал или силикон. Металните клишета се получават чрез използване на киселина, разяждаща метала, а силиконовите клишета издържат на високи температури до 200º C, и от 20 000 до 30 000 удара.
Машини за топъл печат
Съществуват различни модели машини за голд печат. Ръчните машини за топъл печат са удачни за малки тиражи от продукти, които ще бъдат отпечатани с тази технология за кратък период от време. Те разполагат с терморегулатори, както и с автоматизирано предвижване на фолиото. Автоматичните и хидравличните машини са удачни за всякакви рекламни материали, като са компютъризирани, разполаггат с терморегулатори, опции за промяна на височината и скоростта, регулиране на натиска, различни програми за работа и възможности за различни формати.