Нашите добре направени визитни картички могат да бъдат перфектното мобилно и практично представяне за всяко едно място и пред всеки човек; визитките са своеобразната ни реклама. В красива, лека и удобна кутия, или калъф, ние на практика носим рекламата за себе си в себе си. Визитката е толкова малка и е повече от скрита – побира се в джоб на сако, риза, или връхна дреха, но стане ли нужно, тя е лесно достъпна за предоставяне (рекламиране на бизнеса, на дадена идея, или отделен продукт във всеки един момент).
Рекламата се появява за пръв път по поречието на Нил. Явно разбиращи от бизнес – не само от пирамиди, древните египтяни поставяли стенни съобщения за продажба – на папируси и други (проекция на идеята за „малкото побрало голямото“). От това време, целта на всяка реклама е повече от ясна: предоставянето на информация и даването на точно съобщение към съответния адресат, без значение, дали той се явява търсен бизнес партньор и инвеститор, или възможен бъдещ потребител.
През 17 век, в Англия, се случва първото тясно сътрудничество на реклама и визитни картички – за насочването на клиентите към определен търговски обект се появяват „търговски карти“. Повече от век по-късно, лесната изработка чрез печат и възможността и желанието за бърза реклама, дават статут на визитката на многократно повтарящ се модел и същата, от привилегия за крале, аристократи и магнати, става доста евтина и търсена стока. „Бумът“ на визитни картички се осъществява с изключително силното развитие на промишленост, застрахователно и банково дело в края на 19 и началото на 20 век в Стария континент и особено в САЩ. Набиращият скорост бизнес на Америка задължава дори средния и дребния търговец и предприемач да поръчва, предоставя и разменя визитки, рекламирайки по този начин чужди продукти и свои, едва прохождащи идеи. Следва един интересен и любопитен факт от онова време, свързащ визитни картички и реклама. Американските търговци на тютюн се превръщат в пионерите, които поставят изображения на известни личности на гърба на своите визитки (в случая, героите на американската бейзболна лига) и по този начин визитните им картички добиват колекционерска стойност – така те биват пазени задълго от своите притежатели.
Според редица видни рекламни експерти, визитката и до днес остава онзи съществен и почитан маркетингов инструмент. Тя е сред най-ефективните „лице в лице настройки“ и е по-компактна от гледна точка в разходно-ефективен план от повечето си рекламни алтернативи. Проектиране на визитни картички и поръчване на първата партида обаче е едва първата стъпка в ефективното им използване. Разработването на добър план за насърчаване и разпространение на всяка визитна картичка на местно ниво е ключът към разпространяване на бизнеса, изграждането му до солидна база от контакти и клиенти с възможности за пробив навън. Ето няколко нелоши, евтини и практични идеи, давани от специалистите в тази насока.
1. Запасете се с вашите визитни картички на няколко места, за да ги ползвате при всяка възможност. Имайте малко скривалище в портфейла си, в колата си, в джоба на палтото си, на бюрото си и в куфарчето си. Така ръката би имала достъп до мястото всеки един път когато се говори за бизнес, независимо дали сте служител на дребно, изпълнителен директор, или се касае за търговеца във ваш обект. Не пестете. Винаги давайте по две, или три визитки- особено на ценните си контакти. Така ще увеличите шанса те да не загубят своя единствен екземпляр.
2. Занесете визитки в местните заведения, в местата, които се посещават за обяд, или след работно време и ги поставете на местата определени от собствениците им за флаери и визитни картички. Ще бъдете изненадани от броя на изчерпването им при публичността на визитките в мястото на директен, но на пръв поглед- липсващ насрещен интерес. Магазините, които са местна собственост, а не веригите, дават по-голям шанс за подобно разпространение.
3. Прикрепяйте визитки върху писма и други материали до авиокомпании и подобни. При изпращане на пощенска картичка, примерно покана за кампании, уверете се, че към всяка от тях има добавена визитка. Визитни картички в писмената кореспонденция, които се получават от ваши потенциални доставчици или клиенти – също е добра идея.
4. Предоставяйте от своите визитки на приятели, семейството и близки контакти в света на бизнеса и ги помолете да раздават от тях на всеки, който би могъл да се ползва от услугите ви. Приятелите и семейството действат като агенти за вашата марка, особено за секторите, в местата и към хората, до които личните ви контакти нямат достъп. Ако имате поне 10 близки, които да раздават визитките ви на хора, търсещи бизнес като вашия, бъдете сигурен, че това би довело до увеличаване ефективността на маркетинга ви десетократно.
5. „Забравяйте“ от вашите визитки на места, свързани с локацията на вашия бизнес, или на неговото евентуално развитите. Същото може да ‘‘забравяте‘‘ и на летища, жп и автогари, киносалони и други публични места.
В бизнес средите, според правилата на бизнес етикета, при размяна и/или предоставяне на визитките, същите задължително трябва да имат перфектен вид – да не са намачкани, закъсани, или зацапани. При подобни делови срещи и преговори е грешка визитката да бъде вадена директно от джоба. Затова се препоръчва ползването на кутия, или калъф за съхранение. Кутиите за съхранение на визитки най-често се изработват от алуминий – здрав и лек метал, а калъфите от изкуствена кожа. Върху тях могат да бъдат изписани вашите имена, логото и други елементи и характерни, отличаващи знаци вас и вашия бизнес. Дори днес, в съвременния, дигитално въртящ се свят, визитката си остава сред трите най-популярни форми за запознаване, ведно с ръкостискането и представянето по име. Затова е толкова важно какво е първото впечатление, което даваме. Както и онази реклама, която ще извадим от своя джоб.