Въпросът за креативността и продуктивността на практика е неизчерпаем. Всеки от нас обаче е различен – навици, култура, характер и прочие. Съветите, които Ви предлагаме в следващите редове нямат претенцията да са универсални. Те са обобщени резултати от механизмите, които действат на повечето от нас днес, Разбира се, има и изключения – за някои 90 мин. мисловен процес след ставане сутрин може да е като хапче за сън, навместо ободряващ фреш. Съобразно своята натура и представените поддточки, можете сами да съставите своята работеща продуктивна програма.
1. Събуждайте се рано, пишете и спортувайте. Времето е изключителна ценност, а и дефицит. Успешните хора се събуждат възможно най-рано, за да увеличат полезното време. Основателката на финансовата къща за жени, Елевест, дори споделя, че отделя първите 90 минути от своя ден в кухнята, с чаша кафе, пишейки пред своя лаптоп безразборно. Каквото й хрумне. ‘‘Събуждах се с идеи, които се опитвах да подредя, преди съзнателният ми ум да започне да се самоцензурира и критикува. Въпросът не е непременно да се роди велика идея в първите минути след пробуждането, а по-скоро да ‘‘разклатите‘‘ ума си и да го подготвите за интензивния ден. Изпълнителният директор на Туитър, Джак Дърси, става в 5:30 ч. всяка сутрин, за да тича, а първият директор на Дисни става в 4ч., за да чете.
2. Преди да се заемете с определена задача, то поемете си дъх и помислете дали това, с което предстои да се заемете, е от съществено значение. Според американския изследовател, д-р Джош Дейвис, правенето на пауза отвреме навреме помага да се фокусирате над наистина съществените задачи и следователно да намалите времето прекарано над по-маловажните.
3. Пийте вода. Една чаша вода сутрин събужда концентрацията, метаболизма Ви и Ви хидратира. Докато тялото Ви е в състояние на сън, то се бори с токсините в тялото Ви. Много от органите са изградени от вода – бъбреци, сърце, дробове – пиейки вода, Вие им помагате да запазят здравето си по-дълго. Създателката на Huffington Post, Ариана Хъфингтон, стартира своя ден с чаша гореща вода и лимон.
4. Неразрешимите проблеми могат да се превърнат в черни дупки, затова специалистите съветват: ‘‘спрете да мислите за тях‘‘. Днес разполагаме с безброй проучвания, доказващи нуждата да оставим време на подсъзнанието ни да работи, спирайки да мислим на съзнателно ниво. В моментите, в които си даваме такава почивка, всъщност изкачат най-блестящите идеи.
5. Съставете си папка с любими песни или тракове. Идеята обаче съвсем не е да подберете любимите си 50 вечни битове. Основателят и главен изпълнителен директор на американската софтуерна компания, Линкинг, Мат Маклининс, например е съставил 30-минутен плейлист от енергииращи, лирични и забележете, дразнещи парчета. Затворете всички приложения, като Туитър и Фейсбук, които може да Ви разсеят.
6. Свикнете с трудностите. Експертът по комуникации, Анет Грантс, нарича перфекционизма ‘‘хищникът, който преследва своята жертва, продуктивността‘‘.
7. Намалете контактите си в социалните медии – не всички връзки, които създаваме там ни носят продуктивност и щастие. Удвоете тези контакти, които работят за Вас. Някои връзки са оттекчителни и безполезни.
8. Създайте свои собствени правила. Твърде често времето менажира нас, а не ние него. Вземането на контрола в свои ръце всъщност е поставяне на граници. Можете да си създадете правило за провеждане на не повече от 5 работни срещи на седмица и не повече от 4 телефонни раговори на ден или каквото Ви позволява естеството на работа, с цел да овладеете контрола.
9. Гответе повече. Готвенето развива освен всичко и качеството за взимането на решения в кратки срокове. Изпълненото съзнание по време на готвене, проявяването на способност за алтернативни решения и търпението и вниманието, което проявявате, всъщност са фундаменти на креативността.
10. Забавлявайте се и се занимавайте с интересни неща. Защо? Защото интересните и забавни неща мотивират.
11. Стартирайте личен проект, коойто да отключи страстта Ви и Ви остави нетърпеливи да го завършите. Така ще поддържате един вътрешен пламък, който да подхранва доброто Ви настроение през цялото време.
12. Запишете се на курс или школа, каквато не сте посещавали досега. Продуктивността разцъфва тогава, когато излезете от зоната си на комфорт и стартирате нещо ново. Какво ще кажете за изучаване на нов език, изучаване на музикален инструмент или индийски танци?
13. Създайте си правилната среда. Истината е, че всеки може да е креативен, в правилната среда, с подходящите стимули и подкрепа. Вижте децата – те са креативни, защото още не познават провала и не се страхуват да бъдат критикувани. Това е и причината Гугъл да полага усилия в тази посока, създавайки нещо като детска площадка за възрастни, включваща плажен волейбол и безплатни бири. Работната атмосфера трябва да подсигурява спокойствие и удобство.
14. Размърдайте се. Понякога решаването на проблем или стигането до голяма идея е съвсем просто. Единственото, което трябва да направите е да се разходите. Физическите движения стимулират това да виждате нещата от друг ъгъл, то има позитивен ефект върху креативизма. Много успешни хора твърдят, че добрите идеи винаги ги сполитат в моменти, в които те изобщо не са фокусирани над тях – докато взимат душ или правят вечеря.
15. Направете си скечбук – това е страхотен начин да архивирате идеите и вижданията си, да ги подредите конструктивно. Вземете си малък, тънък такъв, който да можете да носите навсякъд със себе си. Започнете да скицирате всичко около себе си в минутите, в които имате време – захарницата, докато пиете кафето си.. може да сте разочаровани от скиците си, но помнете, че целта не е да получите изображения с висока художествена стойност. Скицирайте, за да релаксирате, заради удоволствието, а не заради крайния резултат. Креативността се ражда в активно състояние. Прекарвайки по няколко минути на ден в скициране, ще усетите как постепенно откривате нови светове, които да провокират начина Ви на мислене.
16. Дръжте играчки на бюрото си. Може да Ви се струва странно, но много креативни агенции по света насърчават своите служители да държат лего или оригами на бюрото си например. Това да създаваш нещо с ръцете си, навместо да щракаш по клавиатурата и рисуваш с мишката, насърчава креативността. Разбира се, ако сте банков служител на разплащателно бюро, това може да не е добра идея.
17. Опитайте да се занимавате с флаш фикшън. Това е форма на писане върху малки листчета. Има много онлайн групи на фенове на флаша, които създават цели истории от 100 думи. Можете да се впишете в някоя от групите или да го правите просто за себе си.
18. Бъдете отворени. Това колко стре отворен рефлектира пряко върху идеите, концепциите и опитът, до които можете да стигнете. Най-креативните хора са всъщност наистина отворени. В случай, че не сте от този тип хора, то няма страшно, това съвсем не означава, че не сте креативни. Пробвайте следното упражнение: когато Ви сполети идея, то запишете я и я оставете някъде да престои за денонощие или повече. Върнете се към нея по-късно. Когато я разгледате отново, ще откриете колко по-фамилиарни сте с нея и колко по-лесно ще я доразвиете. Тове ае свързано с факта, че вече сте виждали идеята
Има много фактори,които повлияват кретивността ни, които на практика можем да изброяваме дълго. Но истината е, че има основни неща, към които да се придържаме. В зависимост от условията, в които живеем, възможностите ни, физическите ни показатели, личностните особености и прочие критерии, ние безусловно можем да ‘‘забъркаме‘‘ освежаващ коктейл, който да подсилва креативните ни живителни сили, за да постигнем своите цели.