-
Съчетавайте контрастиращи шрифтове
Съчетанието на шрифтове е една от трудните и същевременно важни задачи при графичното оформление. Едно от златните правила тук е съчетаването на шрифтове, които контрастират помежду си. По този начин те едновременно се допълват, но и всеки един е равностоен в композицията.
-
Използвайте малко на брой видове шрифтове
Не прекалявайте с разнообразието от шрифтове при графичното оформление. Подберете 2-3 шрифта и използвайте тях. По този начин ще постигнете по-ясна и изчистена композиция. При повече от три използвани шрифта, композицията става трудна за възприемане. Понякога дори само един вид шрифт в различни размери може да свърши добра работа. Не е нужно излошно претрупване с множество шрифтове, които само „затормозяват окото“.
-
Хармония на цветовете в композицията
Един от най-ефективните начини за създаване на впечатляващ и запомнящ се дизайн е създаването на хармонично цветово съчетание. Най-сигурният начин за създаване на такова е съчетаването на цветовете на различните графични елементи – шрифт, рамки, фон, така че всички те да бъдат в една цветна хармония.
-
Използвайте „решетка“ при разположението на изображения
При няколко изображения с подобни теми и композиции е добре те да бъдат подредени едно до друго и едно под друго, за да създадат цялостна композиция, която се възприема от наблюдателя като едно цяло.
-
Добавяйте прозиращи елементи
Смело добавяйте прозиращи елементи към своите композиции! Те дават по-добра възможност за експериментиране и игра с визията. Можете да добавите прозираща рамка на текста, а фонът да изпъкне повече или пък да направите полупрозрачно изображение, което стои на втори план в композицията. Възможностите за експериментиране са много.
-
Илюстрирайте поднесената информация
Когато част от проектът е информация в текстов вид, тогава илюстрирайте тази информация. В зависимост от спецификата на информацията, можете да използвате инфографики, диаграми, скали. Важното е да създадете изображение, което едновременно да предава необходимата информация по адекватен начин, но същевременно да грабва вниманието на наблюдаващия го в качеството му на изображение. По този начин ще си осигурите начин информацията да достигне до хората, а не да я пренебрегнат, както често се случва когато това е само текст, поместен някъде в графичното изображение.
-
Внимание към изображенията
Изображенията, част от проекта, трябва да бъдат изпипани, сякаш ще бъдат представен самостоятелно, а не като част от композиция. Не си позволявайте да правите компромис с изображенията, като разчитате че те са част от цялата от композиция и останалите елементи „ще спасят положението“. Обърнете внимание и на контраста на изображението. То трябва да бъде наистина достатъчно контрастно, за да не се „губи“ в цялата композиция. Освен това по този начин ще привлечете вниманието към него. Друг съвет относно изображенията е те да бъдат оразмерени и пропорционални на цялата композиция. Можете да ги използвате като фон или като елемент.
-
Разположението и оформлението на текста
Текстът трябва да бъде четим. Това е важно. Ако искате информацията, поднесена чрез текста да достигне до хората, те трябва да могат да прочетат този текст. Освен това е важно къде ще бъде позициониран текстът с оглед на важността му и доколко това е акцент в композицията. Той трябва да бъде ясен, видим и четим. Същевременно да бъде в синхрон с останалите елементи и да не изглежда като допълнително поставен, където не му е мястото.
-
Цялостната композиция
Не забравяйте, че става въпрос за цялостна композиция, която се възприема като едно и цяло и се създава като такава. Може много красиви изображения и шрифтове да не пасват в конкретна композиция.Тогава те нямат място в нея. Най-добрият шрифт и най-доброто изображение в момента според някого, при съчетанието им могат до доведат до лош краен резултат в цялостното графично оформление. Затова винаги избирайте елементите в синхрон с останалите и гледайте на проекта като едно цяло, а не като композиция, съставена от отделни елементи, които накрая просто се свързват.
- Използвайте светли и удебелени шрифтове, когато искате да подчертаете или акцентирате върху някакъв текст в композицията.
- Още един съвет за случаите, когато искате да привлечете вниманието – обърнете буквите с горната част надолу. Това е един утвърден и сигурен похват, когато искате да привлечете вниманието. По този начин ще задържите вниманието върху точно това послание по-дълго отколкото ако буквите са разположени нормално.
- Друг приом е замъгляването и размазването на текст в графичното изображение. Отново цели същото както и при обръщането наобратно. Двете са подходящи при различни случаи, така че избор зависи от цялостната концепция.
- Използвайте очертания, когато искате да отделите едно нещо от друго в композицията. Също така можете използвате линия за подчертаване, когато акцентирате върху нещо, най-вече това е текст. Очертанията и линиите създават известен контраст, разделят, но имат и смислова роля в посланието на цялостното графично решение. Така че освен като чисто графични елементи, те са и смислово съществени за съдържанието и посланието.
- Празното пространство не е табу. Празното пространство в графичния дизайн не е толкова страшно и не е нужно да се избягва на всяка цена. Можете дори да го използвате като ефект. При по-малко елементи и повече празно пространство, акцентът попада именно върху тези елементи. Особено когато има някоква кратко послание чрез текст, тогава по-малкото елементи помагат концентрацията да бъде само върху тях и съответно акцентът върху тях е явен. Зрителят няма с какви други части от композицията да отвлича вниманието си. По този начин се оказва, че празното пространство помага по един нежен, ненатрапчив и елегантен начин да подчертаете определени елементи от цялостната графична композиция.
- Най-важното!!! Никога не спирайте да се усъвършенствате, да учите нови неща, да експериментирате и да се наслаждавате на това, което правите. Това е най-сигурният начин да създавате качествени и вдъхновяващи продукти!