Под формата на директна или пресреклама, външна транспортна реклама, рекламни опаковки, плакати, флаери и т.н., печатната реклама продължава да е ефективно средство за популяризиране на бизнеса. Съобразно сферата на бизнеса, печатната реклама може да бъде включена в медиямикс или да се разчита на самостоятелното й въздействие.
Стъпка 1: Задаване на бюджет
Има много изпитани и истински техники за вземане на решение за рекламен бюджет. Все пак много малки фирми попадат в капана на разходите, тръгвайки с мотото „всички ние можем да си го позволим“ или „можем да си позволим толкова, колкото и конкуренцията.“
Експерти твърдят, че фиксираният процент на рекламния бюджет е най-широко използван и предпочитан. Като правило, експертите препоръчват разходи за реклама 10 на сто от брутните продажби през първата година в бизнеса, 7 на сто на втората година, и никога не по-малко от 5 на сто годишно след това.
Стъпка 2: Планирайте кампания
Ако постоянно променяте посоката, метода и стила на рекламата си, потенциалните клиенти няма да ви разпознаят. Планирайте рекламите си от шест до 12 месеца по-рано.
Направете проучване на конкуренцията, тяхната реклама, начинът по който предлагат услугите си. Това ще ви помогне да направите „уникално предложение” на своите клиенти. Във фокуса на вашата рекламна кампания може да поставите въпроса: „Какво мога да предложа, което другите не правят?”
Обмислете добре какъв е приблизителния образ на вашата целева категория – пол, възраст, ниво на образование, доходи.
Стъпка 3: Намерете изгодно предложение от рекламна агенция
Освен ако не харчите повече от 20 000 лева годишно за реклама, казват експертите, най-вероятно не се нуждаете от рекламна агенция. Но професионалната помощ при съдържанието и изгледът на вашата реклама ще ви помогне да се откроите от по-обикновените реклами, в които прозира „домашното” производство.
Ако рекламирате във вестник, стойте по-далеч от рекламните страници, защото ще се слеете с масата.
Стъпка 4: Напишете клиентски-ориентиран образец на вашата реклама
Текстът на рекламата трябва да подчертава предимно ползите, а не основно същността на услугата или продукта. Разликата е, че ползата говори на клиентите кое е важно за тях. Офертата в рекламата винаги трябва да има ясни срокове. Апелирайте към желанието на клиентите за стил, ефективност, ниски разходи и по-добър и лесен живот.
Заглавието и илюстрацията трябва да работят заедно, в съчетание те са около 60 на сто до 75 на сто от ефективността на рекламата.
Заглавието Ви не трябва да дразни читателя. Посланията трябва да са повелителни и приканващи. Не забравяйте, че целта на рекламата е да накара клиента да купи продукта, а не да се забавлява.
Използвайте уникално предложение за продажба. Не забравяйте, че хората се интересуват от цена, качество, избор и удобство.
За всеки различен начин на реклама си поставете ясна цел. Уверете се, че всяка дума в рекламата ви подсилва тази цел. Използвайте кратки параграфи, изречения, думи.
Бъдете специфични и уникални в предлагането. Не казвайте, „Ниски цени”, а директно посочете конкретна атрактивна оферта.
Не забравяйте основното в рекламата. Включете името на вашия магазин или фирма, местоположението, телефонни номера, работно време, кредитни карти, с които работите и дати на разпродажба, изгодни оферти и намаления.
Обърнете се директно към читателите на вашата реклама с призив да действат сега.
Стъпка 5: Използвайте определен замисъл, който да отрази вашия имидж.
Конкретизирайте облика на вашата реклама като определите размера, шрифта, основния план и илюстрацията.
Повторението ще покаже характера, последователния тон и графичния вид, с които да ви разпознава вашата аудитория. То ще се превърне във вашия бизнес „подпис”.
За великолепен външен вид с ограничен бюджет, експертите препоръчват наемането и работата с една рекламна фирма, която да създаде характерната обвивка на вашата реклама. Дайте възможност на професионалистите да изберат стила, мястото на заглавието, илюстрациите и позиционирането на логото ви.
Експерти предлагат тези някои съвети за дизайн, които да представят вашия бизнес в най-добрата му светлина:
Изберете необичайна ивица или ограничители към вашето рекламно каре, които със сигурност въздействат и добавят дори на маломерните реклами отличителност за бързо разпознаване.
Ограничете се до един шрифт за заглавието и един за основния текст. Използвайте удебелен шрифт или уголемен такъв, за да акцентирате, където е необходимо. Твърде многото шрифтове са неуместни като съчетанието на неподходящи десени при дрехите, например блуза на райе с пола на точки.
Нека шрифтът да е достатъчно голям и ясен, за да е лесен за четене.
Оставете достатъчно празно пространство, така че рекламата да изглежда чиста и балансирана.
Стъпка 6: Решете кога да рекламирате.
Изберете кога да разпространявате рекламата си най-усилено. Съобразете се с дните от седмицата, сезоните, празниците, изберете подходящия момент.
Стъпка 7: Изберете честота на рекламиране пред размера на рекламата или количеството.
Експерти твърдят, че честотата е един от най-важните елементи на успешната реклама. Честотата означава колко пъти вашата целева аудитория има възможност да види рекламното ви съобщение.
Експертите са единодушни, че средностатистическият човек вижда 2,700 рекламни съобщения на ден и клиентите няма да вземат решение за покупка на базата на едно или две от тях. Въпреки това, повечето малки фирми са готови да се откажат от рекламата след първите два месеца, защото решават, че нищо не се случва.
Като цяло, ефектът от рекламата ще даде своето отражение след три или четири месеца. Тогава ще забележите значителна промяна в продажбите. Защо? Девет от 10 души, които виждат рекламата ви тази седмица, може да не се интересуват от закупуване на точно вашите услуги през тази седмица. Така че трябва да рекламирате достатъчно често и продължително, за да може да уцелите момента, в който и останалите девет души ще усетят нужда от вашия продукт.