Точно както и формите, различните цветове се използват в знаците на компаниите и са мотивирани психологически. При избора на подходящи цветови схеми графичните дизайнери подхождат професионално, но винаги тяхната втора природа им „говори“ и нещо повече относно въздействието на колорита. Интересно е да се види кой цвят какво послание излъчва и когато той е интегриран в логото на една марка, какъв е ефектът от това.
В стилното лого натрупването на цветове, шаренията се избягва. Броят на цветовете не превишава обикновено два. Белият и черният цвят имат най-добрата съчетаемост. Допустимо е съчетанието на формулата два цвята + бял или 2 цвята + черен. Изборът на цветови решения никога не е случаен. В това отношение трябва да се има предвид и психологическото значение на отделните цветове. Нека ги разгледаме.
Значение на хладните, студени цветове: те дават успокояващо въздействие. От една страна са разположени хладните, по средата по-безличните, а в другия край топлите, внушаващи енергия.
Позитивни свойства на студените цветове:
Синият цвят – сила, важност, омиротвореност, интелект.
Зеленият цвят – израстване, здраве, природа, хармония.
Значение на топлите цветове: те предават различни степени на емоционални състояния – от оптимизма до жестокостта и агресията.
Позитивни свойства на топлите цветове:
Червен цвят – любов, страст, топлина, радост, мощ.
Розов цвят – сладост, удоволствие, игривост, романтика, изтънченост.
Жълт цвят – еуфория, радост, оптимизъм, памет.
Златен цвят – разкош, излишество, яркост, традиции.
Оранжев цвят – енергия, промени, здраве.
Цветове, които имат свойства, както на топлите, така и на студените – тоест способни са, както да възбуждат, така и да успокояват. Те се получават чрез смесване на различни – както например на син и на червен или на син и жълт. Въпреки че зеленият цвят се приема за студен, то той по-скоро се отнася къв категорията на смесените цветове.
Позитивни свойства на смесените цветове:
Виолетов цвят – аристократизъм, величественост, романтика, духовност.
Лавандулов цвят – харизма, елегантност, финес, женственост.
Зелен цвят – промяна, здраве, природа, хармония.
Тюркоазен цвят – женственност, изтънченост, ретро.
Бежов цвят – консерватизъм, умиротвореност
Неутралните цветове помагат да се привлече вниманието към другите по-наситени цветове или служат, за да приглушат твърде ярките.
Черният, кафявият, бежовият и златистият се считат в някаква степен за топли цветове, а белият, цвят на слоновата кост, сребристият и сивият – за студени.
Позитивни свойства на неутралните цветове:
Черен цвят – консерватизъм, тайнственост, финес.
Сив цвят – официален, консерватизъм, финес
Сребрист цвят – тънкост, блясък, разкош.
Бял цвят – чистота, невинност, мекота, женственост.
Цвят на слонова кост – безметежност, удоволствие, сдържана елегантност.
Кафяв цвят – основателност, простота, дружелюбие.
Бежов цвят – консерватизъм, омиротвореност.
Създаването на логото е сложен процес, който се доверява на професионалисти. Комбинацията от знания, опит и талант може да роди удовлетворяващи резултати и да генерира фирмен стил, който да работи за имиджа на компанията, а не против него.
Допълнително „натоварване“ на някои цветове:
Черно: мистерия, изтънченост, смърт, подлост
Бяло: надежда, простота, чистота, доброта, чистота
Червено: любов, страст, романтика, опасност, енергия, агресия
Жълто: интелект, слънце, лекотата, топлина, внимание, малодушие
Синьо: мир, искреност, доверие, почтеност, спокойствие
Сиво: орган, зрялост, сигурност, стабилност
Зелено: живот, растеж, природа, пари, свежест
Оранжево: иновации, креативност, идеи, модернизъм, достъпност, забавно
Виолетово: царственост, лукс, мъдрост, достойнство
Кафяво: на открито, селски, органично, мъжественост
Розово: любов, женственост, забава, игривост
Всеки цвят и всеки нюанс ще носят своя смисъл и послание. И най-малките промени ще влияят върху крайното усещане. Пастелните цветове например са често използвани от модерни и независими предприятия за създаване на усет за спокойствие и цялост. За разлика от наситените цветове, излъчващи повече енергия и действеност, но същеврменно могат да изразяват безотговорност и нахалство.
Един интелигентен дизайнер ще обвърже дадена марка в логото с определена цветова схема. Тя може да се превърне в знакова за компанията. Както например комбинацията от червено и жълто са синоним на McDonalds.
Може да се приложи многоцветова палитра за тези брандове, които предлагат широка гама от услуги или продукти, или за онези, които искат да се насърчи разнообразието. Въпреки това повечето фирми предпочитат ограничена цветова схема. След като бизнесът отиде на друга скорост и висота, когато продуктът стане утвърдена марка на пазара, може да се отиде евентуално и към по-приключенска игра с цветовете в логото.
Важно е да се каже също, че логото трябва да има и черно-бял вариант с оглед използването му в печатни и други медийни канали, където няма многоцветност.
Цветовете ще работят за вашия успех и престиж след като умело се интегрират и с другите съставки на едно фирмено лого. В цялост този ансамбъл ще донесе на публиката важното послание – не директно, а образно и подсъзнателно. Понякога то работи още по-добре.